Поховання 486 закатованих у Дрогобичі – 14 липня 1991 (ВІДЕО)

У неділю, 17 травня, в Україні відзначили День пам’яті жертв політичних репресій. Сьогодні хотіли б згадати про жертв від радянської окупації. Про місце скорботи – “Тюрму на Стрийській” (вул.Стрийська, 3).
У колишньому будинку суду з 1939 функціонувало Дрогобицьке обласне управління НКВД. Репресивно-каральні органи тут діяли до 1959 року (в цей рік ліквідували Дрогобицьку область). Утвердження тоталітарного режиму супроводжувалося масовими репресіями. Зі зведених даних про знищення у в’язницях Західної України з кінця червня до початку липня 1941 року (далі місто опинилося під німецькою окупацією) кількість жертв становить понад 24 000 осіб. З них 1 200 у Дрогобичі.
У радянський час казали, що з того будинку, який нині популярно називають “фізмат”, видно Сибір і Колиму.
У 1990 році на території тюрми з чотирьох ям було ексгумовано останки 486 осіб, котрі були невинно замордованими жертвами радянського терору. Того ж року товариство “Меморіал” встановило на будинку пам’ятну дошку, на якій такі слова: “Перехожий! Зупинись на мить і схили голову. Тут у 1941 році містилася катівня НКВС. Кров’ю невинних замордованих синів і дочок Дрогобиччини просякнуті мури цього будинку. Вона волає справедливості”. З 2012/2013 у стінах діє Меморіал і Музей “Тюрма на Стрийській”, експозиція якого розповідає про 1 200 невинних смертей останнього тижня червня 1941 року.
На території саду біля колишньої катівні НКВД, 15 жовтня 2019 фахівці меморіально-пошукового центру «Доля» стали проводити пошуково-ексгумаційні дослідження, де знайшли останки закатованих. Фахівці передбачають, що цих осіб було вбито в період з 1939-1941 або після 1944-го року. А скільки їх тут ще є? Людей, яких СРСР визволив від життя та майбутнього.
Для наших читачів пропонуємо кінохроніку, яку надав Мирон Бучацький. Відеооператор Адам Кішко. На ній побачимо, як 14 липня 1991 року були похованні за християнським звичаєм жертви НКВД. Тоді було скорботне віче та панахида за загиблими, а пів площі Ринок було закладено трунами.
Олег Стецюк
На заставці матеріалу використано фото Ярослава Гайгеля. Це черепи вбитих у Дрогобичі.