У Бориславі після 140-річної перерви «відкривають вхід» в давню озокеритну шахту Франца Йосифа І

На вул. Д.Галицького облаштовують ще один новий туристичний об’єкт. Цього разу він стосується бориславського озокериту, відомого на увесь світ. Навколо об’єкту комунальники облаштували територію – вимостили стежки бруківкою та висадили хвойні дерева. Також тут встановлено камінь (із Мразниці) з інформаційною таблицею та QR-кодом, перейшовши за яким, можна буде дізнатись про локацію більше. На качалці поруч – фігура самого цісаря, який спостерігає за шахтою, подібно як у парку Зег та Домс. Повідомляє Бориславська міська рада.
«Ласкаво просимо в край, де течуть сіль і нафта» – такими словами кантати у вересні 1880 року зустрічали австро-угорського імператора Франца Йосифа I в Галичині. 13 вересня він приїхав у Борислав оглядати копальні нафти й земляного воску. На нафтових і озокеритових шахтах він пробув близько півтори години, десь з 13 до 14. А дивитися, справді, було на що! Тут знаходилася шахта для видобутку озокериту французької фірми «Société Française Minerale de Cire et Pétrole», заснованої у 1877 р. в м. Бориславі. Її максимальна глибина сягала 120 метрів. Щомісячний видобуток озокериту становив 30-60 тонн. Зрештою, імператора цікавило, звідки у державну казну надходять такі великі прибутки та що це за «підземні бджоли», що виробляють стільки земного воску. // Див.Борислав: імператор Франц Йосиф І та «підземні бджоли»

Події далекого минулого знайшли своє відображення на полотні художника Войцеха Грабовського – ймовірного очевидця подій, адже з 1873 року він часто подорожував Галичиною.
Шахта була названа його іменем і була найбільш продуктивною у Євразії, а надходження від неї становили 12-15% від загальної суми з усіх тогочасних підприємств міста.
Майже століття потому, як повідомляють, на її місці розташували вентиляційний кіоск, який стоїть й донині, а сьогодні він перетворюється в туристичну локацію з цікавим історичним минулим.
«Борислав має неймовірно багату історію, яка мало кому відома, і ми просто зобов’язані її розказати світу. Наше місто – унікальне, і кожен нововідкритий факт про нього розкриває його потенціал та наповнює все більшим відчуттям гордості», – зауважив міський голова Ігор Яворський.
У міськраді інформують, що завершуються роботи із її облаштування, а будівлю облицювали дерев’яним зрубом, який, за давньою технологією, просочили нафтою, облаштували нове накриття даху. Також на одній зі стін завершується створення муралу у вигляді реалістичного входу в саму шахту. Його творить художник-монументаліст, випускник Львівської національної академії мистецтв Назар Мартинюк. Комунальники облаштовують територію.
Нагадаємо, 12-13 вересня Борислав, місто нафтовиків, святкуватиме свої 633 уродини. Це також День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості.
фото БМР