Загибелі та пожежі: «Буденна» містика вулиці Стрийської

Вулиця Стрийська – найдовша вулиця Дрогобича та одна з головних його транспортних артерій. Її історичний початок- це вулиця Мазепи, яка вперше на карті міста, як окрема вулиця, з’явилася майже сто років тому. Якщо гортати міські хроніки, то можна помітити, що цей «початок»має кілька цікавих збігів, де часто фігурують люди, котрі мають однакові прізвища.
1.
На цю вулицю виходять два колишні готелі родини Шехтерів («Бульвар» та «Депенданс»), якими керувала голова сім’ї – пані Іда. У час «кривавих виборів» 1911 р. на вулиці загинув двадцятиоднорічний Бернард Шехтер, якого лиха доля застала на балконі. І де ви думаєте цей балкон містився?
2.
«Торгова галя», яка нам відома під іменем «дитячий світ», постала на території колишнього саду Крашевського, була збудована на місці «спортивної галі», де Іван Франко читав славнозвісну поему «Мойсей». Що цікаво, біля неї загинув у 1911 році під час тих же «кривавих виборів» знову ж таки двадцятичотирирічний юнак Іцак Раппапорт. За кільканадцять років вже інший Раппапорт Бернард збудує тут згадану «торгову галю», де також загине, коли його виявлять у сховку німці.
3.
Біля аптеки Тоб’яшека, на початку вулиці Стрийської, трапилося перед війною ще одне «співпадіння»: під час тренувань загинув комендант місцевих пожежників пан Ольцик, згодом, за тих же тренувань і на тому самому місці, за тих же умов упав з драбини та загинув і його старший син Густав (!).
4.
У 1926 році будинок аптеки, де містився також готель Шехтерів, постраждав від великого вибуху нафтопродуктів у крамниці Хаїма Лєвенберга, який гасило аж три пожежні бригади – міська, а також з рафінерій «Галіції» та «Польміну». За 11 років така ж біда трапилася вже в іншого Лєвенберга Абрахама, але, буквально, в кількох метрах на Малому Ринку. До слова, 11 років до того, у 1915, будинок аптеки Тоб’яшека теж постраждав від великої пожежі, яку спричинили російські війська, коли відходили з Дрогобича.
Ця вулиця знає ще чимало цікавих випадків та резонансних пограбувань. Також вона є історичним лідером з транспортних аварій. Може й дійсно, це і є «вулиця крокодилів», але тих, що поїдають життя!?
Текст Олега Стецюка