Олександр Максимов: “Ні війна, ні мир не мають сенсу без потужного культурного тилу”

Міжнародний фестиваль JazzBez уже втретє відбувається у Дрогобичі. Цього року фестиваль джазової музики триватиме два дні- 13 та 14 грудня, традиційно у залі Музично-драматичного театру ім. Юрія Дрогобича. Zmistovno.com.ua поспілкуватись із головним організатором та ініціатором Jazz Bez у Дрогобичі – митцем Олександром Максимовим.
Олександре, враховуючи досвід попереднього фестивалю – що цього разу врахували, змінили? Чим цьогорічний івент відрізнятиметься?
По-перше, ми вирішили провести дводенний фестиваль, тоді як минулого року джаз лунав у Дрогобичі цілих чотири дні. Я не скажу, що це було забагато, навпаки, минулорічний досвід показує, що наша публіка «голодна» на добру джазову музику, а тому всі чотири дні люди ходили на концерти. Проте, цілий рік ми вирішили зробити іншим, тобто тримати публіку у тонусі. Думаю, що два дні джазу – це якраз ідеально. А чи відрізняється ? Звісно. Бо кожного року лунає абсолютно інший джаз, той, який у тренді світової музики.
Географія цьогорічних учасників вартує уваги. Кого точно треба послухати?
Цього року до Дрогобича завітають музиканти з Німеччини, України, Франції, Польщі, США та Угорщини. Всі вони ті, хто робить сучасну сцену актуального світового джазу. І когось виокремлювати в даній ситуації немає сенсу, тому що всі вони різні. Я старався підібрати таких музикантів, щоб вони були різні по стилістиці виконання, щоб дрогобицький слухач поринув у різномаїття світових культур.
Інавгурація цьогорічного JazzBez – це «Лабораторія Джазу». Вона утворилася при Дрогобицькому музичному коледжі ім.Василя Барвінського у 2013р. Головним натхненником та організатором є викладач класу саксофон – Ярослав Проців. Майже всі вихованці Лабораторії стають студентами вищих музичних навчальних закладів на джазових відділах. І маю підозру, що саме фестиваль JazzBez став новим поштовхом розвитку «Лабораторії.» Плануємо, що саме дрогобицькі джазмени і джазвумени будуть відкривати всі майбутні фестивалі. Це потрібно для того, щоб Дрогобич бачив відновлення традиції місцевого джазу.
Ще трохи про виконавців
Українсько-німецький етно-джазовий бенд Leléka – це одне із найяскравіших відкриттів цьогорічного Jazz Bez. Проект народився на початку 2016-го у Берліні. А вже у вересні 2017 року бенд отримав перемогу на легендарному фестивалі етнічної експериментальної музики Creole – Global Music Contest. Прекрасне поєднання- вокал Вікторії Корнікової українською мовою та німецької сучасної музичної джазової експресивності. Це буде дуже круто.
Spiritual Leftovers feat. Manu Domergue – це міжнародний проект, який створили спільно музиканти з Польщі(Радек Новіцкі), Франції(Ману Домерґ) та України. Саме українську сторону тут будуть представляти вже відомі дрогобицькому слухачу піаністка Анастасія Литвинюк та один з кращих перкусіоністів України Ігор Гнидин. На фестивалі Jazz Bez музиканти презентують матеріал, що увійде до першого альбому проекту. Це буде музика, інспірована книгою Італо Кальвіно «Невидимі Міста».І вони, власне, закриють перший фестивальний день 13 грудня.
Другий день фестивалю будуть відкривати Ark Ovrutski New York Quartet. Багато дрогобичан пам’ятають їхній виступ на минулому фестивалі. Слухачі ще довго не могли відійти від прекрасної гри саксофоніста, воладаря премії Grammy Майрона Олдена. Це булу правдива американська актуальна джазова музика. Декілька днів тому дізнався, що дрогобичани лагідно і по-домашньому називають Мироном всесвітньо відомого саксофоніста, володаря премії Grammy – Myron Walden. Ark Ovrutski знову завітає в Дрогобич! Цього разу без Мирона, але з прекрасним віртуозом-трубачем Benny Benack Jazz (також володарем премії Grammy). Актуальний джаз з самого серця Нью Йорку.
Ну і хедлайнерами 14 грудня буде американсько-угорський колектив Silhouette and Vinx- безумовно, найочікуваніша зірка цьогорічного Jazz Bez та один із найбільш обдарованих вокалістів-імпровізаторів сучасності. Він співпрацював зі Sting, Stevie Wonder, B.B. King, Herbie Hancock… і це не повний список зірок світової музичної сцени. Складні багатошарові мелодії, унікальний тембр і барабан, із яким Vinx нерозлучний, роблять цього виконавця справді впізнаваним і особливим. Шоу Silhouette and Vinx — це витримана суміш джазу, фанку, bossa nova та блюзу. Ну а незмінною ведучою JazzBez у Дрогобичі залишається Єва Райська.
Дрогобич, напевне, найменше місто, в межах якого проходить цьогорічний Jazz Bez ? Чи є ще райцентри на карті фестивалю?
Минулого року до географії фестивалю приєдналось місто Стрий, там джаз лунав один день. Цього року, на жаль, у Стрию Jazz Bez не відбудеться. Натомість, щодо України, то фестиваль лунає не тільки у великих містах, навпаки, його пріоритетом є децентралізація. Так, Jazz Bez одночасно відбувається у двох країнах – Україна та Польща. В сусідів івент пройде у селищі Новиця – село, де народився український поет Богдан-Ігор Антонич. Але так, цього року можна сміливо сказати, що Дрогобич- найменше українське місто, де лунає джаз.
Війна , воєнний стан, складна економічна ситуація в Україні. Чи були думки, внутрішні роздуми, що фестиваль не на часі ?
Ну, взагалі, якщо повернутись до світової історії, то в часи Другої світової війни Франція, наприклад, показувала свою силу противнику тим, що ставила геніальні спектаклі у театрах, влаштовувались шикарні покази моди від Шанель та мешканці активно жили культурним життям, зокрема, у Парижі. Думаю, це найвдаліший приклад та відповідь на запитання чи на часі фестиваль чи ні. Окрім того, ми не вперше починаємо зиму у вирі складних політичних подій, але – з традиційним оптимізмом, а отже, і з джазом! І цього разу, оцінивши всі загрози, небезпеки та можливі ризики, ми – організатори фестивалю Джаз Без із усіх міст, включно з Маріуполем, Краматорськом, Одесою, Сумами та Харковом, де зараз також оголошено воєнний стан, – прийняли солідарне рішення – проводити всі заплановані в рамках Фестивалю Jazz Bez заходи. Усі анонсовані музиканти підтвердили свій приїзд до України, незважаючи на потік тривожної інформації, яку транслюють медіа. А нашим пріоритетом і надалі залишаються якість концертів, комфорт, безпека та емоційна синергія слухачів і музикантів. Ми віримо, що ні війна, ні мир не мають сенсу без потужного культурного тилу. За 18 років існування нашого фестивалю ми не відмінили жодного концерту у жодному з міст України чи Польщі. Навіть у часи двох революцій, навіть коли стріляли гармати і коли природні катаклізми зими затримували музикантів у дорозі, коли хвороби хотіли покласти нас «у ліжко» – ми були всі разом: десятки тисяч слухачів, тисячі музикантів, волонтерів, організаторів та партнерів фестивалю. Ми віримо, що мистецтво джазу лікує! Тому для нас нічого не змінилось – просто мотивація зустрітися набуває додаткових сенсів. Ворог хоче, аби ми депресували, але ми цього не робитимемо. А тому джаз повинен лунати в такі складні часи !
Чи є підтримка місцевого бізнесу, влади? Хто фінансує фестиваль?
Очевидно, що такий рівень фестивалю потребує неймовірної підтримки. Не завжди з цим легко, але дуже тішить тенденція, що місто підтримує фест, зокрема міська рада вже втретє долучається. Також інші компанії та друзі міста стають незмінними партнерами нашого фестивалю, і це гарний початок. Надіюсь, що з наступними роками таких партнерів більшатиме. Але найголовніше, що нас у Дрогобичі підтримує мистецьке об’єднання «Дзиґа», а зокрема Маркіян Іващишин – один із засновників фестивалю Jazz Bez в Україні. Ще також важливого сказати, що головними спонсорами цього фестивалю є глядачі, котрі купують квитки, таким чином допомагаючи розвивати культуру джазової музики у нашому місті. Тим паче, що ціни на квитки у Дрогобичі є дуже доступним, куди дешевші, аніж у Львові чи Києві.
Бачу і знаю, що ти живеш фестивалем. Що він означає для тебе ? Чим він тебе мотивує ?
Моя мрія- щоб фестиваль джазової музики відбувався у моєму місті. Моєю мотивацією є вдячні відгуки слухачів та глядачів. Мене тішить те, що в Дрогобич є для кого робити фестиваль і це найбільше мене мотивує.
Коротке біо.
Олександр Максимов – митець, культурний менеджер, куратор мистецької платформи «ДроАрт», учасник багатьох міжнародних фестивалей сучасного мистецтва, співзасновник інтернет-радіо «Котермак», актор театру і кіно. Працює та мешкає у Дрогобичі.
Розмовляла Роксолана Буяк
Фото Іри Мутки