Дрогобичу на замітку: досвід сортування сміття п’яти європейських міст

Паливо для електростанцій із сміття, високоякісне добриво для землі із перероблених решток їжі, тканина із макулатури. Саме так у Європі дають «друге життя» сміттю і отримують за це немаленькі гроші. Zmistovno.com.ua дослідили, як сортують та переробляють відходи у п‘яти європейських країнах. Поспілкувавшись з українцями, які живуть в Європі, ми змогли дослідити «сміттєву ситуацію» навіть у містах, які територією або населенням схожі до Дрогобича.
Можливо, все ж таки після цього прочитання у багатьох з нас з’явиться новий погляд на цю «брудну» проблему, а більшість відкине запитання на кшталт : « Куди ж нам до Європи? Навіщо те сортування сміття?»
Німеччина
Ще 20 років тому у німецькому містечку Трір(108 тисяч населення) було традиційне в українському розумінні сміттєзвалище, яке труїло газами не лише все місто, а й всю землю Рейнальд-Фальц. Сьогодні тут чисте гірське повітря та один з кращих сміттєпереробних заводів у Європі! А сортування сміття для його мешканців – уже буденна справа.
Кожна багатоповерхівка тут має свій сміттєвий дворик. Здебільшого, він є загородженим, а ключі до нього мають лише мешканці будинку. На таких закритих майданчиках багато різнокольорових контейнерів: коричневі для харчових відходів, сині для паперу, у жовті окремо збирають упаковку з металу, пластику і змішаних матеріалів. Є ще баки для решткового сміття, туди кидають те, що не піддається сортуванню: використані памперси, побиті лампочки. Однак, залишки фарби, люмінесцентні лампи або батарейки збираються окремо.
Скло викидають уже в «загальні спеціально призначені контейнери». Сортують його за кольорами: прозоре, зелене,коричневе. Пластикові пляшки здають в автоматах, які знаходяться переважно у супермаркетах. За це німці отримують чек, який можуть обміняти на гроші або придбати продукти. Старий одяг у Німеччині віддають або в соціальний будинок, або – у контейнери. Сюди ж викидають взуття, попередньо зав’язавши його на шнурівки або поклавши у спеціальні коробочки. Усі мешканці міста отримують поштою персональний календар вивозу сміття за рік. Родина у Трірі сплачує податок у розрахунку 90 євро на рік(2770 гривень) на одного члена сім’ї. За недотримання правил сортування сім’ю штрафують або навіть припиняють обслуговувати.
Щодо переробного заводу, то його промислова потужність – це переробка 180 тисяч тонн сміття на рік. Але він має потужну систему фільтрів, тому повітря тут екологічно-чисте. У зоні переробки без перерви і вихідних працюють екскаватори і шредери. Подрібнене сміття(рештки їжі та біологічні відходи) з часом перетворюється на компост – високоякісне добриво для землі. Температура всередині перевищує 60 градусів! Процес перегнивання триває 35 днів, а потім отримують чистий компост, який на дотик схожий на український чорнозем. Його продають у фермерські господарства не тільки Німеччини, а й у сусідні Францію і країни Бенілюксу. До слова, ціна за тону високоякісного компосту становить 1000 євро, а фермери стоять у черзі, оформлюючи замовлення на кілька місяців.
Польща
з 1 липня 2017 року у Польщі почали діяти нові правила сортування сміття, які передбачали роздільний збір відходів до чотирьох окремих контейнерів.Зараз на польських вулицях повсюди урни синього, жовтого, зеленого та коричневого кольорів. Призначення в кожного таке ж, як у Німеччині. Щоправда в зелені баки поляки викидають скло і вироби з нього: скляні пляшки та банки з-під води, напоїв, алкоголю, олії, парфумів та іншої косметики.
Українка Донцова Юля, що мешкає у Вроцлаві, розповідає : «Після новорічних свят відводять окремі контейнери для ялинок. А коли робиш ремонт, то для шпаклівки, старого паркету і рам від вікон, доведеться замовити окремий бак. У районі, де ми живемо, сміттєбаки знаходяться в окремому приміщенні. Запах не виходить на вулицю, а ранками тут чути засобами для миття, адже комунальний працівник там прибирає. Куди вивозять сміття? Раніше його просто викидали на великі звалища. Та кілька років тому відкрили заводи, де сміття переробляють – у містечках Rudna Wielka, Jaroszow, Sroda Slaska.»

Контейнери для сортування сміття в Польщі
Саме місто чисте. Місцеві жителі самі підіймають папірчики або навіть недопалки і кидають у баки. Місячний тариф на вивезення сміття з однієї людини, яка сортує сміття, становить 44 злотих(290 гривень) з квартири. У приватних будинках – 10 злотих (66 гривень) з особи(якщо сортувати), 15 злотих(99 гривень) – ті, хто не сортують.
Чехія
У будь-якому чеському місті чи селі ви побачите кольорові контейнери для сортування відходів. Найчастіше це : пластик, скло, папір і змішані відходи (směsný odpad). Додатково є ще контейнери для металу, біологічних відходів, на пакети від соку, молока та інших питних продуктів, контейнери для одягу і взуття.Сортуються також батарейки, електропроводи, ліки, навіть вже є спеціальні контейнери для шприців. Всі баки щільно закриті, щоб сміття не розкидалось та не було неприємного запаху. Перед тим, ніж викинете у сміття пластик, чи скло, потрібно іх сполоснути!
Оранжевий призначено для пакетів від напоїв (NÁPOJOVÝ KARTON). Сюди викидають пакети від молока, кефіру, соків, вина, одним словом, тару від напоїв. Жовтий – контейнери для пластику (PLASTY), ПЕТ-пляшки від лимонаду, води, та іншого. Синій – контейнери для паперу (PAPÍR). Зелені і білі – це контейнери для сортування скла(SKLO) В зелений викидають кольорове скло, а в білий – прозоре.
На сьогодні в Чехії існує 181 сміттєзвалище та чотири сміттєспалювальні заводи. Нещодавно у місті Люберец, населення якого становить 100 тисяч осіб, побудували сміттєспалювальний завод. Розташоване майже у центрі міста підприємство потужністю 96 тис тонн ТПВ у рік забезпечують сировиною власне городяни – на 20-25% та приміські зони у радіусі 40 кілометрів. В результаті спалювання, яке відбувається при температурі 850 -1100 градусів, крім теплової та електричної енергії, утворюється 30 тис. тонн шлаку, який використовується у будівництві, а також вилучається до 1800 тонн металу.

Контейнери для збору сміття в Чехії
Жителі міста дотримуються усіх вищевказаних правил сортування. Щорічна плата за вивіз та утилізацію сміття на особу становить 494 чеських крони (494 гривні).
Швеція
Швеція є одним зі світових лідерів, що використовують технологію «енергія-зі-сміття» (waste-to-energy). Близько 2,5 мільйонів тонн сміття щороку спалюється для вироблення електрики або тепла. Це забезпечує тепло у 900 000 будинках
Переробка побутових відходів в електрику і тепло у Швеції набрала таких обертів, що на звалища країни відправляється тільки 4% сміття, а сміттєпереробний завод немає на чому працювати. Тепер Швеція буде щорічно забирати у сусідів приблизно 800 тисяч тонн сміття. Спалюючи понад 5 мiльйонiв тонн смiття, Швецiя забезпечує дiяльнiсть 30 електростанцiй.
Шведи звикли розкладати сміття по фракціях: біля будинків зазвичай стоять контейнери для прийому паперу, скла, металу, пластику, залишків їжі і неперероблюваних відходів.Також в кожному населеному пункті є екостанціі, розташовані найчастіше на бензозаправках, які приймають у населення небезпечне сміття: хімікати, фарби, лаки, батарейки, аерозольні балончики, люмінесцентні лампи.
За 300 метрiввiд кожного будинку у Швецiї є станцiї, якi приймають на переробку смiття. Шведськi торговельні компанiї також підтримують екологічну полiтику країни. Наприклад, магазини брендового одягу приймають використаний одяг аби його не викидали у смiтник.
Дрогобичанка Марта Кміть ділиться враженнями : «Ми жили у Сунсвальді. Містечко невелике(59 тис. населення) , але чисте. Щодо сортування, то старші люди дуже цього дотримуються, молодь – так собі, але старається також. На вулицях всюди є 4 смітники, особливо багато їх біля супермаркетів. Вдома деякі люди тримають по 2-3 смітники, а в селах на городі закопують «органіку». Для більших речей за містом є великі контейнери. Біля них є працівники, які допомагають мешканцям сортувати сміття».
Швейцарія
Швейцарія вважається однією з найбільш чистих країн світу, яка переробляє практично 100% своїх відходів. Система сортування сміття тут доведена до абсолюту.В першу чергу, тверді побутові відходи поділяються на: папір, скло, пластик, метал та органіку.
Країна лідирує у світі по кількості зданих пляшок — більше 90% тари повертається на заводи по вторинній переробці скла. Нікому в голову не прийде викидати до сміття використані батарейки. Тому, 60% усіх проданих в Швейцарії батарейок здаються назад і не викидаються у відро для сміття.
В Цюриху біля 160 вуличних пунктів для сортування сміття. Все інше треба викидати у спеціальних пакетах, які коштують біля 1.5 євро(47гривень) за штуку. Тобто тут діє правило: «чим краще ти сортуєш сміття, тим менше платиш». Якщо ж хтось викине непотріб у звичайному пакеті, то спеціальна служба виписує штраф.
Тепер декілька слів про сміттєспалювальний завод Хагенхольц, який знаходиться у житловому комплексі міста. Енергією, яка тут виробляється, опалюють велику кількість будинків Цюриха. А з попелу, який залишається в результаті горіння, видобувають метали, в тому числі і золото! А дим, який виходить з труби – абсолютно чистий.

Майданчик для збору сміття в Швейцарії
Ще одна цікава деталь: до сміттєвих контейнерів скло можна викидати лише з 7.00 по 20.00 годину. У вихідні та свята – взагалі заборонено. Пояснюється це «шумовими правилами, які захищають людей, що живуть поряд з цими контейнерами»
Загалом жителям сміття можна і не сортувати сміття. В такому випадку доведеться сплачувати податок, який стягується з кожного кілограма відходів. На кожен сміттєвий кульок наклеюється марка, що свідчить про сплату податку. Приміром, за п`ять кілограмів сміття доведеться віддати 2-3 франка(80 гривень).
Про важливе в цифрах
- Щороку людство продукує понад 2 мільярди тонн сміття. Це в середньому 200 кілограмів на людину.
- Пластик розкладається, виділяючи отруйні речовини, більше 500 років, банка від консервів – 100 років, гумова підошва від взуття – 80 років, шкіряні вироби – 50 років, нейлонові – 40, поліетиленові – 20, вовна і недопалки – 5 років. Найдовше процес розкладу з отруєнням атмосфери триває у скляних пляшок: їм потрібно близько 1 млн років.
- Переробка сміття в НІмеччині – справа доволі прибуткова, оборот галузі перевищує 200 мільярдів євро на рік. Зайнято у ній близько 250 тисяч осіб.
- 50,6% відходів в Швеції переробляють вдруге, 48,6% спалюють для виробництва енергії і лише 0,8% відправляють на полігони – туди потрапляє тільки те сміття, з яким нічого не можна зробити.
- В Україні нараховується 6,5 тисячі законних і близько 35 тисяч незаконних сміттєзвалищ, загальною площею 7% території, а це можна прирівняти до площі цілої Данії (понад 43 тисячі кв. км).
Думки
Любов Марчук (проживає в Чехії)
«Біля мого житлового будинку стоїть контейнер для змішаного сміття, його вивозять два рази на тиждень. За це в місяць я оплачую 500 корун (500 гривень). Але по місту всюди стоять баки для сортування сміття. Старий, але попрасований та випраний одяг можна здати у спеціальний контейнер. Його потім забирає соціальна служба для гуманітарної допомоги»
Христина Владика(туристка)
«Нещодавно я була в Німеччині – місто Аугсбург. Порівняно з Україною, звичайно там набагато чистіше, але я б не сказала, що все так ідеально. Незважаючи на те, що є багато контейнерів для сміття, можна все-таки знайти випалені сигарети, розбиті пляшки та папір. Цього сміття не так вже й багато, але враховуючи те, що це Німеччина неможливо не звернути увагу. Те, що німці сортують сміття – це також правда, вони досить відповідальнодо цього ставляться. Адже, якщо хтось викине не в той контейнер сміття – його оштрафують.»
Аліна Лагуш (українка, студентка Краківського університету)
«Я була приємно вражена, побачивши, як сортують сміття у Кракові. Спочатку звикнути до цього було важко. Однак згодом виробилась звичка сортувати. Зараз уже не вмію по-іншому. Місто – туристичне, тому доволі швидко забруднюється туристами. Місцеві жителі навпаки дуже охайні, усі сортують сміття, а якщо бачать його на вулиці – підіймають та несуть до найближчої урни. Це вражає»
Люда Саганська (туристка)
« У Чехії дуже чисто. Навіть у підприємствах в їдальні стоять сміттєві баки для пластику, для паперових відходів, змішаних. На вулицях ніхто не викидає сміття, оскільки за це штрафують»
Патрик Травінські (поляк)
«Сортувати сміття – це звичка. Навіть діти знають, що і куди викидати. Чи довго ми звикали до нових правил? Десь місяць було важко, а потім – почали робити «все на автоматі». Кожного вівторка у нас збирають сміття. Платимо 10 злотих з особи, бо сортуємо його. У нас приватний будинок. Бажаю українцям теж переходити на таку систему. То є ваші фінанси, екологія, здоров’я ваше та дітей»
Настя Чудова (блогер, проживає в Чехії)
« На жаль, рівня таких країн, як Німеччина та Швейцарія, Чехія ще не досягла. Наприклад, не завжди можна знайти контейнери для алюмінієвих банок. Небезпечне сміття: батарейки, лампочки, телевізори можна покласти у спеціальні коробки, які є біля всіх супермаркетів. Всюди є бокси для старого одягу. За сміття в нашому місті ми не платимо нічого. Пощастило, така ініціатива нашого магістрату».
Текст Анни Качмар